Święto TANABATA. « ENSO円相

Święto TANABATA.


Dziś w Japoni obchodzone jest święto Tanabata.
Jest to dzień w którym zbliżają się do siebie dwie gwiazdy północnego nieba Wega i Altair rozdzielone przez drogę mleczną. To święto wywodzi się z legendy o parze kochanków Orihime (Wega) i Hikoboshi (Altair).
Orihime zwana również Tkającą Księżniczką, była córką Tenkō Króla Niebios. Orihime tkała piękne szaty dla swego ojca, nad brzegiem Niebiańskiej Rzeki Amanogawy – Drogi Mlecznej. Wiedząc, że podobają się one ojcu, tym bardziej poświęcała tej pracy każdą wolną chwilę. Nie była jednak szczęśliwa, gdyż ustawiczne tkanie nie pozwalało jej na spotkanie z kimkolwiek, a przede wszystkim na miłość, której pragnęła. Tenkō wiedząc o tym, zaaranżował jej spotkanie z Hikoboshi, gwiazdą Altair, który mieszkał i pracował jako pasterz po przeciwnej stronie Niebiańskiej Rzeki Amanogawy. Młodzi zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia i wkrótce zostali małżeństwem. Miłość obojga tak ich pochłonęła, że Orihime zaprzestała tkania szat dla ojca, a Hikoboshi pozwolił swemu stadu paść się na całym Niebie. Zezłościło to Tenkō do takiego stopnia, że rozdzielił małżonków, nakazując im pozostać już na zawsze po przeciwnych stronach Niebiańskiej Rzeki. Orihime bardzo cierpiała z powodu rozstania z mężem, więc błagała ojca, by pozwolił jej chociaż jeszcze raz go spotkać. Widząc łzy córki, Tenkō zlitował się i zezwolił im na kontakty jednej nocy każdego siódmego dnia, siódmego miesiąca…
7866121_111740121325_2 tanabata
W dzisiejszej Japonii ludzie zazwyczaj świętują ten dzień poprzez pisanie życzeń, w formie poezji. Zapisują je na małych kawałkach papieru zwanych tanzaku, i wieszają je na krzewach bambusowych z dodatkowymi dekoracjami. Często stroiki z bambusa są puszczane na okolicznych rzekach lub palone po zakończeniu festiwalu.
Jest to dzień, w którym spełniają się marzenia…

Komentarze nie są dozwolone.